Kluczem do wykwintnych dań są sprawdzone przepisy kulinarne. Często przekazywane przez nasze mamy i babcie tajniki kuchni są niezastąpione. Jednakże niezaprzeczalne jest, że każda kucharka gotuje inaczej, dlatego często urozmaicamy nasze obiady przyprawami, sosami itp. Dobry przepis to podstawa! A umiejętność smacznego gotowania to zaleta każdej kobiety… a mężczyzny tym bardziej…

Kiedy zabraknie nam pomysłów na główne danie dnia, czy nawet przystawkę lub deser, mamy wiele możliwości zaczerpnięcia inspiracji z poradników gotowania, których jest niezliczona ilość. Pierwszym źródłem informacji są książki kucharskie. W księgarniach mamy do wyboru bardzo wiele specjalistycznych książek, w których znajdziemy przepisy na dania z różnych krajów świata, z różnych kręgów kulturowych. Czasami są one proste w wykonaniu, niejednokrotnie jednak wymagają użycia wielu składników i trudno dostępnych przypraw oraz są w większości bardzo pracochłonne; wymagają poświęcenia dużej ilości czasu. Dlatego warto szukać innych źródeł.

Proste przepisy na pyszne potrawy odszukać możemy także w czasopismach kobiecych oraz dodatkach kulinarnych do nich dołączanych. W poradnikach tego typu znajdują się przepisy na potrawy przygotowywane przez redaktorów lub przysyłane przez czytelników, którzy amatorsko lub profesjonalnie zajmują się kulinariami i odnajdują w tym swoją pasję. Zamieszczane w broszurkach przepisy wielokrotnie pochodzą z różnych regionów Polski – z pewnością warto przynajmniej od czasu do czasu wykorzystać owe pomysły, bo kuchnia nasza regionalna to bogactwo nie do zastąpienia.

Jeśli potrzebujemy szybkiej porady kulinarnej możemy też po prostu udać się do sklepu i kupić fix czyli gotowy zestaw przypraw, na którym znajdują się instrukcje jak ugotować pyszny obiad.

Coraz bardziej rozpowszechnione staje się również poszukiwanie przepisów na portalach kulinarnych, gdzie znaleźć możemy wskazówki dotyczące przygotowania danej potrawy, często wraz ze zdjęciami, które krok po kroku unaoczniają nam jak przyrządzić konkretne danie. Na stronach kulinarnych poznać możemy również interesujące informacje na temat zwyczajów kulinarnych kuchni świata, np. kuchni azjatyckiej czy kuchni śródziemnomorskiej.

Nowy przepis to początek wspaniałej przygody z gotowaniem, dlatego warto od czasu do czasu wypróbować coś nowego, zasmakować w smakach różnych regionów Polski i świata.